In het kader van bestuurlijke optimalisatie is het aannemelijk dat nieuwe bestuurlijke en organisatorische structuren zich zullen ontwikkelen. Daarbij zullen op diverse niveaus in de organisaties leidinggevenden functioneren, gaande van middenkader in een school tot beroepsbestuurder, die eindverantwoordelijk zijn voor alle scholen binnen een groep van scholen.
Tegelijk ontwikkelt zich het denken over leiderschap in scholen en de professionalisering ervan steeds meer. Ook dit kleurt de (specifieke) verwachtingen die men heeft ten aanzien van leidinggevenden die op een of ander niveau van leidinggeven werkzaam zijn.
Tegen deze achtergrond werden volgende 5 vragen in het onderzoek beantwoord, op basis van een analyse van Vlaamse in internationale literatuur en van praktijkvoorbeelden:
- (1) met welke concepten kan leiderschap in grotere bestuursvormen van onderwijsinstellingen beschreven worden?;
- (2) wat zijn relevante recente inzichten over leiderschap in scholen die een rol dienen te spelen bij de invulling van dit leiderschap in grotere bestuursvormen van onderwijsinstellingen?; (3) welke niveaus van leiderschap in onderwijsinstellingen zijn te onderscheiden? En welke belangrijke taken en verantwoordelijkheden horen bij die niveaus?;
- (4) welke professionaliseringsstrategieën bevorderen de ontwikkeling van de capaciteiten van diverse, naar niveau te onderscheiden, leidinggevenden in het onderwijs?;
- (5) welke voorwaarden bevorderen de effectiviteit van de professionalisering van leidinggevenden?